19.-20.05.2018

IAAF

Lattelecom Riga Marathon

19.-20.05.2018

IAAF

UZTURS GARO DISTANČU SKRĒJĒJIEM

Garo distanču skriešana ir viens no grūtākajiem izturības sporta veidiem. Slodzes laikā ir liels enerģijas patēriņš, kas prasa savlaicīgu sagatavošanos un rezervju uzkrāšanu. Īpaša uzmanība ir jāpievērš šķidruma uzņemšanai, kā arī glikogēna (enerģijas avots) rezervju veidošanai muskuļos. Sagatavošanās periodā šķidrums ir jāuzņem regulāri, īpaši pirms starta dienās pat tad, ja negribas dzert. Trīs dienas pirms sacensību dienas un sacensību rītā skrējēji liek akcentu uz uzturu ar augstu ogļhidrātu līmeni, tai skaitā salikto ogļhidrātu uzņemšanu.

Produkti, ko paredzēts lietot sacensībās, būtu jāizmēģina treniņu laikā, lai saprastu organisma reakciju un atrastu piemērotāko risinājumu individuāli sportista organismam.

Lattelecom Rīgas maratona sporta uztura partneris ir Isostar. Ja gatavojaties skriet 42 km, 21 km vai 10 km distanci, tad trasē enerģijas punktos saņemsiet Isostar dzērienu "Hydrate & Perform". Maratonisti 28km saņems arī želejas “Gel Energy”. Lai būtu informēti par tā iedarbību, aicinām iepazīties ar Isostar sporta uzturu un iegūt sīkāku informāciju koptreniņos pie mūsu eksperta Ilonas Marheles, kā arī mājas lapā www.isostar.lv

ISOSTAR SPORTA UZTURA RAKSTUROJUMS

Isostar sporta uztura klāstā ir produkti, kas piemēroti dažādu sporta veidu un sportistu vajadzībām. Katra produkta izstrādāšana un testēšana notiek zinātniskās laboratorijās, sadarbojoties ar vadošajiem nozares profesionāļiem un ārstiem. Pasaulē Isostar sporta uzturu, tai skaitā dzērienus, lieto gandrīz visu sporta veidu pārstāvji. Bez sporta uztura un izotoniskajiem dzērieniem mūsdienu sporta pasaule nav iedomājama. 

Dzērienu pamatā ir izotoniska formula, kas nodrošina ātru uzsūkšanos un satur nepieciešamos ogļhidrātus, minerālvielas un vitamīnus. Šie ir obligātie (nepieciešamie) elementi, kuri slodzes laikā nodrošina pilnvērtīgas organisma funkcionēšanas spējas un ļauj izvairīties no veselības problēmām sacensību laikā un pēc tām. Tieši šo vielu trūkums mēdz novest pie organisma atūdeņošanās jeb dehidrācijas, muskuļu bojājumiem, darbaspēju un atsevišķos gadījumos pat pie samaņas zuduma.

PUSMARATONA UN MARATONA SKRĒJĒJA LĪKNE/UZTURS*

 isostar.png

*Produktu līknei ir informatīvs raksturs. Katram sportistam uztura plāns var atšķirties un tikt pielāgots, ņemot vērā individuālās vajadzības.

TRĪS DIENAS PIRMS SACENSĪBĀM

malto.png“Malto Carbo Loading” dzēriens. Produkts satur bagātīgu ogļhidrātu daudzumu (sastāvā 95% ogļhidrāti) ar augstu glikēmisko indeksu - maltodekstrīns, kas ātri uzsūksies. To uzņemšana nodrošinās organismu ar nepieciešamajām enerģijas rezervēm sacensību dienā. Pie tam, šādi uzņemot enerģiju pirms sacensībām, netiks noslogots organisms, pārstrādājot barību, piemēram. makaronus. Produkts ir bez garšas un to var jaukt ūdenī vai kādā citā sev iemīļotā dzērienā.

SACENSĪBU RĪTĀ

2-3 STUNDAS PIRMS STARTA:

highenergy2.png“High Energy” batoniņš (šokolādes, dzērveņu vai banānu garša). Produkts satur bagātīgu vienkāršo un salikto ogļhidrātu daudzumu, kas nepieciešami enerģijas radīšanai slodzes laikā. C un E vitamīni- antioksidanti, kas pasargā šūnas no brīvo radikāļu iedarbības slodzes laikā. B grupas vitamīni nodrošina pilnvērtīgu vielmaiņu šūnās. Batoniņš ir veidots tā, lai tas ātri pārstrādātos un, lietojot to īsi pirms starta, neradītu ēdiena sajūtu vēderā. Iesakām pirmo batoniņu apēst 1h 30min pirms starta un otru - 45min pirms starta.

fast hydration.pngKopā ar batoniņu iesakām dzert “Fast Hydration” gatavo dzērienu. Puslitrs būs tieši tas daudzums, kas nepieciešams skrējiena sākumam. Ja nav karsts laiks, varēsiet izlaist pirmo dzirdināšanu. Dzēriena izotoniskais sastāvs ļaus tam ātri uzsūkties un tas palīdzēs izvairīties no hipoglikēmijas, kas saistīta ar stresu.

 

bicarbi.jpgSkrējēji, kas skrien uz rezultātu un plāno skriet tuvu anaerobajam slieksnim, pirms starta dzērienam pievieno “Bicarbonates” pulveri. Šis pulveris palīdz neitralizēt pienskābi, kas slodzes laikā rada “smagas kājas” un var izraisīt krampju lēkmes. Tā sastāvā ir bagātīga deva ar nātrija bikarbonātu un magniju. Lietojams arī dienu pirms sacensībām, sacensību un pēc sacensību laikā.

5-15 MINŪTES PIRMS STARTA:

gel energy 3b.pngPirms paša starta organisms ir gatavs šīs dienas lielajai slodzei. Jau stāvot starta koridorā, no uztraukuma sirds pulss ir augstāks un tiek tērēta enerģija. Mēs iesakām tieši šajā brīdī uzņemt nedaudz enerģijas, kas nodrošinās rezerves pirmajām 15-20min. Tiem, kas skrien īsāku distanci, iesakām “Gel Energy”

bcaa.pngTiem, kas skrien uz rezultātu, iesakām “Long Distance Energy B.C.A.A.” vienu tūbiņu 20g. Šis enerģijas lādiņš ir viegli lietojams, satur ātri uzsūcošos ogļhidrātus, C vitamīnu, kas kalpo kā antioksidants, kā arī nedaudz guaranas un žeņšeņa sēklas možumam un veiksmīgam sacensību sākumam.

SACENSĪBU LAIKĀ

IK PĒC 20 MINŪTĒM 

Long2b.jpgSlodzes laikā organismam ir nepieciešama regulāra šķidruma un enerģijas uzņemšana. Malkojiet izotonisko dzērienu pastāvīgi. Pateicoties augstam ogļhidrātu saturam, dzēriens nodrošina nepieciešamo enerģijas daudzumu. Sastāvā esošie sāļi (nātrijs, magnijs, kalcijs, kālijs) nodrošina pilnvērtīgu šūnu darbību, kā arī palīdz izvairīties no krampjiem. Ir labi, ja šķidrumu var uzņemt kopā ar enerģiju (ogļhidrātiem). “Long Energy” būs vairāk piemērots garākām distancēm, bet “Hydrate & Perform” būs piemērotāks pusmaratona un īsākām distancēm.

10 KM UN 15 KM

actifood 2.pngIlgstošas slodzes laikā organismam ir nepieciešama papildu enerģija. Skrējējiem, kam patīk vienmērīgāks enerģijas pieplūdums, iesakām tieši ar saliktiem ogļhidrātiem bagāto un lēnākas iedarbības želeju “Actifood”.  Daļu iesakām apēst pēc pirmajiem 8-10 kilometriem jeb 50min. Pēc tam ēdiet vienu porciju katras 45min. Želeja nodrošina nepieciešamo ogļhidrātu daudzumu. Tās sastāvā ir B1 vitamīns, kas palīdz šūnām pārvērst uzturvielas enerģijā. C un E vitamīns kalpo kā antioksidanti, kas palīdz aizsargāt šūnas no brīvajiem radikāļiem. 

Ātrākas enerģijas jeb ar lielu ātro ogļhidrātu koncentrāciju želeja ir “Gel Energy”. Šīs viendozīgās želejas iesakām ēst katras 45min, lai nodrošinātu vienmērīgu enerģiju visas distances laikā. Šīs želejas būs pieejamas arī distancē 42km skrējējiem.

Skrējējiem, kas iet uz rezultātu, papildu dzērienam būtu ieteicams uzņemt arī “Long Distance Energy B.C.A.A.” vienu tūbiņu 20g, katras 20min. Stundā tas veidos apmēram 60g ogļhidrātu, kas ir optimāls daudzums, ko cilvēka organisms spēj pārvērst enerģijā. 

energy shot.pngPēdējos pusmaratona 5km skrējējiem ir laiks uzņemt kofeīna produktus (tiem, kas tos ir iepazinuši). “Energy Shot”, kura sastāvā ir 99mg kofeīna, būtiski novērsīs nogurumu un akumulēs esošo enerģiju pēdējām 30-45min. Tā sastāvā ir ātri uzsūcoši ogļhidrāti, C vitamīns, kas kalpo kā antioksidants, B1 vitamīns, kas palīdz pārvērst organismam nepieciešamās barības vielas enerģijā.  Lietojot kofeīnu, atcerieties uzņemt arī papildu šķidrumu. 

21 KM UN 25 KM

long bar 2b.jpgTiem, kam skriešanas intensitāte nav liela un ir iespēja ēst, tad iesakām pusi enerģijas batoniņu “Long Energy Bar”  pēc  21. kilometra. Otru pusi apēdiet pēc 25 kilometru pieveikšanas. Batoniņš satur nepieciešamo lēno ogļhidrātu daudzumu, kas nekavējoties tiek pārstrādāts enerģijā. Tā sastāvā esošie B grupas vitamīni un šķiedrvielas, veicinās vielmaiņu - barības vielu pārvēršanu enerģijā. C un E vitamīni kalpo kā antioksidanti, kas palīdz aizsargāt šūnas no brīvajiem radikāļiem. 

30 KM – 35 KM

Kad tuvojas tā saucamā siena - “The Wall” – jeb tautā tiek saukta arī par “ogļhidrātu bedri”, ir būtiski turpināt regulāri uzņemt enerģiju. Želejas ir ļoti piemērotas ātrai un koncentrētai enerģijas uzņemšanai. Turpiniet uzņemt pietiekamā daudzumā šķidrumu un enerģiju, izmantojot želejas vai batoniņus, ja esat lēnāks skrējējs un ir iespēja uzņemt arī cietu barību.

energy shot 2.pngAp 35km jeb 30-40min līdz finišam maratona skrējējiem būtu jādomā par papildu stimulatoriem, un noguruma noņemšanai un enerģijas papildināšanai iesakām “Energy Shot”, kura sastāvā ir 99mg kofeīna. Izdzerot ērti lietojamo “Energy Shot”, skrējējam būtiski samazināsies nogurums, un ženšeņa ekstrakts un guarana akumulēs esošo enerģiju finiša taisnei. Produkta sastāvā ir ātri uzsūcošie ogļhidrāti, C vitamīns, kas kalpo kā antioksidants, B1 vitamīns, kas palīdzēs pārvērst organismam nepieciešamās barības vielas enerģijā. Lietojot kofeīnu, atcerieties uzņemt arī papildu šķidrumu. 

PĒC SACENSĪBĀM

reload.jpgLai arī skrienot uzņēmāt šķidrumu, ir ļoti svarīgi to turpināt uzņemt arī pēc finiša. Organismam pēc skrējiena ir svarīgi atgūt šķidrumu, minerālvielas un olbaltumvielas. Šo uzturvielu trūkums var izraisīt muskuļu sāpes un stīvumu. Sportistam pēc finiša būtu nepieciešams dzert “Reload After Sport” proteīna un ogļhidrātu dzērienu – olbaltumvielas atjaunos zaudēto muskuļu daudzumu, un tajā esošās aminoskābes veicinās muskuļu šūnu atjaunošanos un mikrotraumu dzīšanu, ogļhidrātu rezerves nodrošinās to, ka skrējēja ķermenim ir pietiekami daudz enerģijas, lai varētu veikt atjaunošanās procesus pēc iespējas ātrāk. Produktā esošie vitamīni B2, B6, C un PP, kā arī magnijs samazinās nogurumu. Produktā esošais kalcijs nodrošinās kaulu audu atjaunošanos. 

reload bar 2.jpgJāņem vērā, ka pēc skrējiena ir jāuzņem vismaz 20g olbaltumvielas, tāpēc, kombinējot “Reload After Sport” dzērienu ar garšīgo “Reload After Sport” batoniņu, tiks nodrošināts minimālais nepieciešamais olbaltumvielu, minerālvielu un vitamīnu komplekss, lai īsā laikā atjaunotos un labi justos jau nākamajā dienā.

Lasiet vairāk: www.isostar.lv

MARATONA KOMPLEKTS SKRĒJĒJIEM UZ REZULTĀTU 

Standarta cena 66,30 EUR – Maratona dalībniekiem 32% atlaide – 44,90 EUR - www.isostar.lv

 • Malto Carbo Loading pulveris
 • Bicarbonates
 • Fast Hydration dzēriens
 • High Energy batoniņš 2gab
 • Long Energy pulveris
 • Long Energy BCAA želejas
 • Reload After Sport pulveris
 • Reload After Sport batoniņš 2gab

Tiem, kas vēlas papildu enerģijas devu finiša taisnei, iesakām augsta kofeīna satura dzērienu “Energy Shot”.

POPULĀRAIS MARATONA KOMPLEKTS 

Standarta cena 48,87 EUR – Maratona dalībniekiem 28% atlaide – 34,90 EUR - www.isostar.lv

 • Malto Carbo Loading pulveris
 • Fast Hydration dzēriens
 • High Energy batoniņš 2gab
 • Hydrate & Perform pulveris
 • Gel Energy želejas 4gab vai Actifood želejas 2gab, vai Long Energy batoniņi 4gab
 • Relaod After Sport pulveris
 • Reload After Sport batoniņš 2gab

Tiem, kas vēlas papildu enerģijas devu finiša taisnei, iesakām augsta kofeīna satura želeju “Gel Energy” ar banānu un zemeņu garšu.

PUSMARATONA KOMPLEKTS SKRĒJĒJIEM UZ REZULTĀTU

Standarta cena 52,68 EUR – Maratona dalībniekiem 26% atlaide – 38,90 EUR - www.isostar.lv

 • Malto Carbo Loading pulveris
 • Bicarbonates
 • Fast Hydration dzēriens
 • High Energy batoniņš
 • Hydrate & Perform pulveris
 • Gel Energy želeja 2gab  
 • Energy Shot
 • Reload After Sport pulveris
 • Reload After Sport batoniņš

POPULĀRAIS PUSMARATONA KOMPLEKTS

Standarta cena 17,19 EUR – Maratona dalībniekiem 31% atlaide – 11,90 EUR - www.isostar.lv

 • Fast Hydration dzēriens
 • High Energy batoniņš
 • Powertabs tabletes
 • Gel Energy želeja 3gab vai High Energy batoniņš 3gab
 • Gel Energy želeja ar kofeīnu
 • Reload After Sport batoniņš

 

Galvenais partneris

 • Lattelecom

Partneris

 • Rimi

Sponsori

 • adidas
 • WESS
 • Sportland

Organizē

 • NECom
 • Rīgas Dome